آسمایی فرهنگی :

- پرتو نادری: گفت و گویی با مسعود اطرافی در آن سال‌های تاریک؛؛
- ارواښاد کانديد اکادميسين محمد صديق روهي:
۲- پټه خزانه فی الميزان د کره کتنې په تله  کې ؛
۱- د پټې خزانې ارزښتونه؛ 
جنید شریف: جار دې  شم جارچي؛

- خالق رشید : امریکایي سپي ، روسي ځنځیرونه؟!

- اسدالله زمری: ښځه ؛

- د عبدالغفور لیوال په ویاړ د لندن میشته فرهنګیانو غونډه؛

- معرفی مجموعهٔ‌ داستان های کوتاه خانم قمر یلدا کرزی؛

- خالق رشید: د سپیو تود بازار؛ و مطالب دیگر

 مطالب برگزیده از انترنت

گفتگو با رییس جمهور اشرف غنی 

 در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد

 
مصاحبه با استیف کول در مورد وضعیت جنگ با تروریزم، دونالد ترمپ و موضوعات دیگر

لینک خبرگزاری ها ،‌ نشرات رادیویی و تلویزیونی

اخبار و گزارش های افغانستان

 باختر

پژواک ـ پښتو پژواک ـ دری
 طلوع نیوز آریانا نیوز تلویزیون ملی
بي بي سي: دري پشتو

    آزادي :

 پشتو دري 
دويچ ويلي:   پښتو دری
صداي امريکا: پشتو دري
رادیوی چین: دری پشتو
رادیوی روسیه: پشتو دری
ت ار ت- ترکیه دری پشتو
العربیه   العربیه    
رادیو فرانسه   فارسی

 

 

07-04-2019

فراخوان ناب

نباید اجازه داد تا نقش و جایگاه زنان

در مذاکرات صلح تضعیف شود

فهرست ترکیب پیشنهادی هیات مذاکره کننده گان با طالبان که در رسانه‌ها منتشر شده نشان می‌دهد در آن برخلاف ترکیب قبلی هیات تعیین شده توسط حکومت، نقش محدودتری برای زنان در نظر گرفته شده است. در هیات تعیین شده توسط حکومت ۱۱ تن شامل بودند که سه تن از آنان زن بودند. در فهرست پیشنهادیی که باید توسط رهبری شورای عالی مصالحه تصویب گردد ، شمار اعضای هیات دو چند هیات قبلی است، و اما در آن تنها نام دو زن به چشم میخورد. در این فهرست نام خانم دکتور عالمه که از شمار فعالان سرشناس و راستین حقوق زنان است، حذف گردیده است.

ناب همه فعالان حقوق زنان و حقوق بشری، جامعه‌ی مدنی و روشن‌فکران و شخصیت‌های ترقیخواه را فرامیخواند تا برای تأمین حق مسلم زنان برای داشتن نقش موثر در مذاکرات صلح، دادخواهی نمایند. کاهش نقش زنان در مذاکرات صلح، نه تنها پذیرفتنی نیست، ‌بل نشانهٔ‌ هوشدار دهنده یی است که اگر در مقابل آن سکوت نماییم، میتواند نتایج و پیامدهای خطرناکی برای حقوق زنان و در مجموع حقوق بشری و مردمسالاری داشته باشد. به باور ما نه تنها دکتور عالمه باید در ترکیب این هیات شامل ساخته شود، بل حد اقل سی درصد ترکیب هیات به شمول معاون رییس هیات از میان زنان آگاه ،‌ دانشمند و با تجربه که در راه تأمین حقوق زنان مبارزه کرده باشند، انتخاب شوند.

+

برای درج پشتیبانی و یا نظر تان همین جا کلیک کنید

++
هشتک

#سهم_ونقش_زنان_در_مذاکرات_صلح

02-04-2019

سخن روز

کی کیست و  کی چه میخواهد!؟....

میگویند طالبان حاضر نیستند با حکومت مذاکره کنند پس باید چنین و چنان شود...

میگویند امریکا چنین میخواهد و باید چنین و چنان شود...

و زیر شعار پایان جنگ و تأمین صلح میگویند و میگویند ...

از کسانی که زیر نام سیاستمدار، تحلیلگر و مبصر و مفسر سخن میگویند و از رسانه هایی که شیپورتبلیغ این گپ ها و روایت ها اند، باید پرسید...ادامه...

28.03.2019

سخن روز

پیام به آقای سفیر زلمی خلیل زاد

 در آستانهٔ‌ سفرش به افغانستان

آقای خلیل زاد، شما در مصاحبهٔ اخیر تان با بی بی سی، ملا برادر را یک شخص وطندوست تعریف کردید. دلیلش را این گفتید که وی سالیان زیادی را در زندان پاکستان سپری کرد. خوب بگذریم از این که به خاطر گل روی آی اس آی شما این حقیقت را با زبان بسیار پوشیده بیان کردید. باز هم قبول که پاکستان هر طالبی را که از آی اس آی پیروی نکرد یا مانند ملا عبیداله کشت و یا مانند ملابرادر زندانی کرد. حال پرسش من این است که دولت متبوع شما چرا این قدر دیر متوجهٔ ‌این مطلب شد و باز چرا اینان را دیده به دانسته پس از سرنگون ساختن امارت طالبی، ‌در حالی که حاضر بودند در بدل امنیت جان شان، نظام نو را بپذیرند،‌ ناگزیر از فرار به پاکستان ساخت و هزار و یک گپ دیگر ؟!...

آیا پاسخ جناب شما این است که هر کسی در یک مرحله یی بتواند در سمت تحقق سیاست های امریکا نقشی بازی کند وطندوست است و هر کی خلاف آن کرد، وطندوست نیست!؟...

بگذریم از این گفتهٔ‌ تان و هزار و یک گپ دیگر در مورد گذشتهٔ‌ سیاست ایالات متحدهٔ‌ امریکا در مورد افغانستان که شما خوب از آن ها باخبر هستید و بپردازیم به نقش کنونی جنابعالی و فرموده های دیگر تان در مصاحبه اخیر با بی بی سی...ادامه...

حمل سال ۱۳۷۹

از نشرات ناب

فراخوان به خاطر دفاع از حقوق زنان افغانستان

جنگ تحميلى بيشتر از چهاردهه مصايب بزرگ را بر مردم ما تحميل نموده ، كه باراساسى انرا زنان افغانستان متحمل ميگردند.

صلح نياز و شرط بقاى جامعه و خواست اساسى مردم و منجمله زنان ميباشد .

تراژيدى خونبارافغانستان معلول و محصول مداخله و تجاوز خارجى  و قدرتهاى رقيب بين المللى  و اعضاى دايمى شوراى امنيت سازمان ملل متحد است كه مسوولیت حقوقى و اخلاقى  شان در قبال افغانستان و مردم ان اظهر من الشمس ميباشد .

بدينروجامعه بين المللى و در گام نخست ايالات متحده امريكا با توجه به همين اصل قبول شده جهانى مسئولیت اخلاقى(moral obligation ) بايد به قربانى بزرگ مردم ما درين چهاردهه و منجمله هجده سال حضورگسترده  نظامى و سياسى به نام دفاع از حقوق و ازادى ، احترام نمايند و خواست برحق زنان و مردان افغان در پروسه صلح  در سطح يك پروژه انتخابات داخل امريكا عجولانه تنزيل ندهند .

بسيار ضرور است تا هنگام اتخاذ تصميم در قبال صلح افغانستان آقاى ترامپ سخن ارزشمند يكى از اسلاف خود ( ابراهام لينكلن) را ملاك فكر و عمل قرار دهد كه هيچ معضله حل نميشود تا عادلانه حل نگردد ...ادامه....

آسمایی فرارسیدن نوروز باستانی و سال نو خورشیدی را با آرزومندی گشایش راه مطمین برای فردای بهتر افغانستان و با بهترین تمنیات به هر یک شما تبریک و تهنیت می گوید.

هر روز تان نوروز - نوروز تان پیروز!

ورود به نوروزنامهٔ آسمایی

 

۱۹ مارچ ۲۰۱۵

از نشرا ت ناب

به مناسبت چهارمین سال فرخنده کشی وحشیانه

جهان در ۱۹ مارچ ۲۰۱۵ شاهد وحشتناک ترین و عریان ترین شکل خشونت و وحشت در برابر یک زن بود- زنی که هیچ گناهی را مرتکب نشده بود.

فرخنده  قربانی یک اتهام بی پایه و دروغین و ‌قربانی جهل و خشونت وحشیانهٔ جمعی شد.

با وجود شجاعت و مقاومت بی مانند فرخنده، ‌حتا یک لحظه هم به وی فرصت داده نشد تا حرف خود را گفته و از خود دفاع نماید. چشم و گوش جمع جنون زده بر روی حقیقت بسته بود و آن چه را هم که فرخنده کوشش کرد بگوید نشنید.

زنان افغانستان با استفاده از حقوق به رسمیت شناخته شدهٔ‌ خود در قانون اساسی نافذه، توانستند جنبش موثر دادخواهی برای فرخنده را به راه بیندازند.

و اما، در چهارمین سالروز فاجعه زجرکشی فرخنده ،‌ زنان در مورد احتمال معامله روی حقوق قانونی و دستآوردهای شان، ‌نگران اند. علل این نگرانی روشن است. خطوط روشن و درشتی وجود دارند که ...ادامه...

 

۱۹ مارچ ۲۰۱۵

پرتونادری

هر روز یک فرخنده، هر روز یک دادخواهی نافرجام

هیچ تردیدی نیست که قتل فرخنده را نمی توان با هیچ منطق و با هیچ دین و آیینی توجیه کرد! این حادثۀ شوم تمام قد نه تنها در برابر ما؛ بل در برابر همۀ بشریت ایستاده است. حس می‌کنم که سرهای ما  چنان حجم بزرگی از شرم‌ساری روی سینه‌های مان خمیده و به درازای تاریخ خمیده خواهد ماند!

من این جا به انگیزه‌های این حادثۀ خونین نمی پردازم. شاید بهتر آن باشد تا در آن سوی آن همه انگیزه‌هایی که وجو داشته به دلایل و عوامل حادثه پرداخته شود . برای آن که عامل یک امر درونی است و انگیزه یک امر بیرونی.

وقتی کبریت روشنی را به پیالۀ لبالب از بنزین نزدیک کنیم، بنزین آتش می گیرد؛ اما اگر همین گبریت روشن را به پیالۀ آبی برسانیم، نه تنها آب آتش نمی گیرد؛ بلکه کبریت روشن را خاموش می سازد.

سخن آن...ادامه...

16.03.2019

سخن روز

پیرامون گفته های مشاور امنیت ملی افغانستان

و واکنش وزارت امور خارجهٔ ‌امریکا

انتخاب لحن و کلمات‌ آقای حمدالله محب رییس شورای امنیت ملی افغانستان به ارتباط آقای زلمی خلیلزاد را که کنار بگذاریم، مسألهٔ اصلی همانا نگرانی وسیع و موجهٔ مردم و حکومت افغانستان به ارتباط مذاکرات میان ایالات متحدهٔ ‌امریکا و طالبان است.

در این میان پرسش اصلی این است که آیا ایالات متحدهٔ ‌امریکا، چنان که در موافقت‌نامه همکاری استراتژیک میان دو کشور آمده، کشور دوست و متحد افغانستان است و به افغانستان به حیث عضو تام الحقوق جامعهٔ جهانی مینگرد و  رویکردش نسبت به دولت افغانستان از  نظر حقوقی به حیث همتای برابر است و یا غیر از آن؟...!

کوتاه این که آیا ایالات متحدهٔ امریکا به تعهدات خود در قبال موافقت‌نامه همکاری ستراتژیک و پیمان امنیتی میان دو کشور، که هر دو هنوز نافذ اند، ‌واقعاً پابند است و یا خیر؟...!

اگر پاسخ مقامات ذیصلاح امریکایی به پرسش های بالا مثبت باشد،‌ در این صورت آنان چه توضیحی در مورد دور زدن دولت و حکومت افغانستان در مذاکرات صلح توسط این نمایندهٔ‌ وزارت خارجهٔ امریکا (آقای خلیلزاد)،‌ و نادیده گرفتن نگرانی های افغان ها و از جمله حکومت افغانستان دارند؟...!

مقامات امریکایی اگر نتوانند و یا هم بالفرض نخواهند، ‌نگرانی های افغانستان و حساسیت افغان ها را مدنظر بگیرند،‌ این به سود خود امریکا هم نخواهد بود.

اگر امریکا این نگرانی های ما را باز هم نادیده بگذارد و ولو بدانیم که این قصدی است، ‌باز هم باید ما به صورت وسیع تر و روشنتر و بلند تر این نگرانی ها را ابراز کنیم- مقامات رسمی در شکل و لحن مناسب دیپلوماتیک ،‌ و ما به حیث شهروندان مسوول به صورت معقول ، منطقی، روشن و بدون قید الزمات رسمی دیپلوماتیک. کمترین سود این کار آن خواهد بود که از یک سوو مسوولیت خود را ادأ کرده باشیم و از سوی دیگر اگر فردا باز در اثر خطاهای دیگران کار به جایی رسید که نباید، کسی باز تقصیر آن را بر ما افغان ها بار نکند. و اما،‌مهمتر از همه این است که به دنیا بگوییم و نشان بدهیم که ما به حیث افغان ها اجازه نمیدهیم تا سرنوشت ما و وطن ما را به جای ما دیگران رقم بزنند.

07.03.2019

هشت مارچ امسال در شرایطی فرامیرسد که مسأله جنگ و صلح و چه گونه گی روند صلح و نتایج و پیامدهای احتمالی آن به منبع بیم و امید مبدل شده است.

اکثریت مطلق جامعه و به خصوص زنان خواهان پایان جنگ ،‌ تأمین صلح پایدار و گشایش راه به سوی فردای بهتر افغانستان و جامعهٔ‌ افغانی اند. شماری زیادی از نهادهای زنان و مدافع حقوق زنان در این راستا وارد میدان شده و خواسته ها، امیدها و نگرانی های شان را به اشکال گوناگون ابراز داشته اند. کانون هماهنگی زنان افغانستان از همه ابتکارات و طرح های سازنده که معطوف به مخالفت با ادامهٔ جنگ و خونریزی و پشتیبانی از امر صلح پایدار برای رسیدن به فردای بهتر است،‌ ابراز پشتیبانی مینماید.

کانون هماهنگی زنان افغانستان در مورد مسألهٔ‌ جنگ و صلح و روند مذاکرات صلح بر نکات اصولی آتی تأکید میورزد:

۱ - قانون اساسی افغانستان به مثابهٔ وثیقهٔ ‌ملی یک ارزش غیر قابل انصراف و غیر قابل معامله است. هیچ طرحی که منجر به الغای علنی و یا مسکوت قانون اساسی و نظام برخاسته از آن گردد، نمیتواند به صلح پایدار و مطابق به منافع و مصالح جمعی مردم افغانستان بینجامد. ما بر این باور هستیم که تنها با حفظ این وثیقهٔ‌ ملی است که دستآوردهای یک و نیم دههٔ‌ اخیر و از جمله حقوق زنان و در مجموع حقوق شهروندان میتواند حفظ شود ...ادامه...

07.03.2019

ف. هیرمند 

چند نکتهٔ‌مهم به ارتباط دستاورد های زنان

و حفاظت از این دستاوردها

زنان کشور امسال روز هشتم مارچ میعاد همبسته گی زنان را در شرایطی به یاد و بود می گذارند که وطن ما در حالت گذار به یک مقطع ناشناختۀ تأریخی در حرکت دیده می شود.

در این مقطع از تأریخ کشور که تحولات خواسته و ناخواسته، پیشاپیش ما در جریان است و ما به دنبال آن دویده دویده روان هستیم، همانطوری که تقریباً در تمام زمینه ها باد شتابزده گی در وزیدن است، فهرست کردن این که چه  را نگه داریم و چه را به برد و باخت بگذاریم، و در ازای آن کدام پدیده ها را که داشته ایم و یا نه داشته ایم، به دست بیاو ریم.

با همین شتابزده گی که در تمام زمینه ها حاکم است، حقوق زنان افغانستان از همه جدی تر آماج هجوم خواهد بود، گرچه زن امروز افغان مثل...ادامه...

07.03.2019

میر عبدالواحد سادات

اهدا به زنان افغانستان

خطاب به محترمه شرل بنارد خليل زاد

24.02.2019

پرتو نادری

سکوت جامعۀ مدنی در چهاره راه بحران سرنوشت

نمی‌دانم این کدام دست جادوست که سرمۀ سکوت در گلوی جامعۀ مدنی کرده است. این در حالی است که اگر همه صداها خاموش ‌شوند و همه صداها پژواک دروغ و نیرنگ پیدا ‌کنند، باز هم شهروندان کشوری که گویا دموکراسی را تجربه می‌کنند، گوش به آواز دادخواهانۀ جامعۀ مدنی می‌مانند و به دادخواهی آن‌ چشم می‌دوزند.

در این شب و روز اضطراب آلود تا می‌بینیم، سرنوشت افغاستان را  کودکی یتیمی می‌یابیم با پلا‌س‌پاره‌یی برتن، ایستاده در چهارراه تاریک سرنوشت. نه او خود می‌داند که به کدام سمت باید بپیچد و نه هم ما می‌دانیم که او را به کدام سمت می‌کشانند.

واقعیت همین است که افغانستان در تاریخ معاصر خود کمتر ‌با اردۀ خود گام برداشته است؛ بلکه هماره این قدرت‌های جهانی یا منطقه‌یی بوده اند که دست او را گرفته و چنان نابینایی به گفتۀ مردم قاری کشش کرده اند.

از آخرین سال‌های جمهوری داودخان ( 1352- 1357) تا کنون ما درگیر جنگ‌ها هستی براندازی هستیم. جنگ‌هایی که خط پایان آن هنوز روشن نیست. در این سال‌ها ما همه‌گان یک...ادامه...

07.02.2019

حمید عبیدی

چند نکته مهم در مورد نشست ماسکو

شیر محمد عباس ستانکزی رییس هیات طالبان در همایش ماسکو روشن ساخت که طالبان قانون اساسی و نظام و دولت برخاسته از آن را قبول ندارند.

این موضع طالبان تنها ناشی از آن نیست که گویا آنان جنگ خود را مشروع میدانند و مذاکرهٔ شان با حکومت به معنای اعتراف به مشروعیت حکومت و پذیرش عدم مشروعیت جنگ شان علیه حکومت تلقی خواهد شد. جهت مهمتر مسأله این است که طالبان تعدیل قانون اساسی و تغیر نظام سیاسی از طریق این تعدیل را نمیپذیرند؛ زیرا میدانند که از این طریق به اهداف شان دست نخواهند یافت. طالبان در تلاش اند تا شرایطی ایجاد شود که قانون اساسی منسوخ و مشروعیت ملی و بین المللی نظام از میان برود. طالبان تصور میکنند که اگر به این هدف خود برسند، در این صورت میتوانند قانون اساسی و نظام مورد نظر خود را تحمیل کنند- نظام تحت رهبری طالبان و قانون اساسیی که تهی از ارزش ها و موازین شناخته شدهٔ حقوق بشر و دیموکراسی و متضمن احیا و تداوم حاکمیت آنان باشد. تجربهٔ گذشته نشان داده است که این حاکمیت چه گونه خواهد بود.

این که طالبان قانون اساسی را تحمیلی و غیر اسلامی میخوانند،‌ حرف تبلیغاتی...ادامه...

04.02.2019

غرزی لایق

همایش ماسکو

 در یک‌قدمی اعلان حکومت مؤقت

همایشِ غریبه‌ی ماسکو فردا سه‌شنبه ۵ فبروری سال ۲۰۱۹ زیر عنوانِ گفت‌وگوهای بین‌الافغانی که صورت و سیرتِ غیر افغانی آن بر افغانی‌بودن آن چربی می‌کند، سببِ انزجار و بیزاری همبودِ آگاهان کشور و سراپای جامعه‌ی افغانی گردیده و به انبوه پرسش‌ها و گمانه‌زنی‌ها بستر ساخته است. افغان‌ها حق دارند تا در قبال قیل‌وقالِ به راه‌افتاده‌ی صلح با طالبان و چشمداشت‌های طاغوتی سله‌داران دوحه‌نشین آواز نه‌دانم‌گرایی و نفرت خویش را در پیوند با خیمه‌شب‌بازی‌های از این قبیله بلند کنند و دنبال خواندنِ این چیستان باشند.

کی‌ها به این فراخوان سروصورت بخشیده اند؟ کی‌ها به این همایش دعوت شده اند؟ کی‌ها از این نشست با گرمی پذیرایی نموده اند؟ دست‌یابی پاسخ به این سه پرسش، بیگمان، ما را به نیت این گردهماییِ و هدف‌های نامشروع و شیطانی آن آشنا ساخته، گستره و پهنای آشوبی را رسوا می‌سازد که زادگاه زخمی ما را وارد مرحله‌ی تازه‌ی خیزش‌ها و کشتارها می‌سازد. البته، نشست‌های بین‌الافغانی، به ویژه در لحظه‌ی کنونی...ادامه...

03.02.2019

 حمید عبیدی

بازی سیاه روسیه از طریق سواری بر رو سیه هان

و واکنشی که ما میتوانیم و باید نشان بدهیم

ادعای مقامات حکومت روسیه در مورد دست نه داشتن در دعوت نشست ماسکو، تمسخر بر شعور مردم افغانستان است.

اگر در کابل همسان نشست ماسکو، ‌نشستی با اشتراک نماینده گان یک گروه شورشی مسلح فعال در فدراسیون روسیه برگزار شود، آن گاه واکنش کرملین چه گونه خواهد بود؟!...

خوب، این روشن است که افغانستان قدرت جهانی و حتا منطقه یی نمیباشد و قادر به معامله بالمثل نیست. روسیه هم در وضعیت افغانستان قرار ندارد. این تنها به خاطر آن گفته شد تا روشن گردد که رابطه میان زور و اصول و موازین شناخته شدهٔ‌بین المللی از نظر قدرت های بزرگ و آن هم اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد...ادامه...

21.01.2019

حمید عبیدی

  نسخهٔ استعماری رند

و  طرح افغانی  صلح

 و نقد ها روی آن

بر طبق خبر طلوع نیوز،‌ نهاد امریکایی رند در بررسی تازه‌اش در بارۀ پیامد کاهش احتمالی نیروهای امریکایی از افغانستان پرداخته است: بربنیاد این بررسی، با بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان، این کشور بار دیگر گواه جنگ داخلی و افزایش مهاجرت‌ها خواهد شد.

در این بررسی آمده است که این احتمال نیز وجود دارد که در صورت نبود نیروهای امریکایی، افغانستان بار دیگر به مرکز گروه‌های تندرو به ‌شمول القاعده و داعش مبدل شود و امنیت ایالات متحده امریکا را تهدید کند.

و اما، در واقع طرح رند برای توافقنامهٔ‌احتمالی صلح ‌ و میکانیزم دستیابی به آن که فشرده اش را همین تلویزیون طلوع چندی پیش منتشر ساخت،‌ نیز به چیز بهتر از آن چه که رند در بررسی تازه اش در مورد هوشدار داده نخواهد انجامید. به همین جهت نخست به صورت بسیار فشرده به ارزیابی این نسخهٔ رند خواهم پرداخت و سپس خطوط اصلی یک طرح افغانی را ارایه خواهم کرد.

نسخهٔ رند‌ ( نسخهٔ ‌رند : توافقنامهٔ‌احتمالی صلح ‌ و میکانیزم دستیابی به آن) در واقع یک گستاخی اهانت آمیز در برابر افغانستان و مردم افغانستان است؛ زیرا ...ادامه...

 

09.01.2019

بحثی  روی مسأله جنگ و صلح

در افغانستان در مرحلهٔ‌ کنونی

بحث گردان: سهیلا حسرت نظیمی

همسخنان : حمید عبیدی ،‌غرزی لایق و گلزار کاوش

...متن کامل...

 

03.01.2019

دستگیر روشنیالی

يوه څو اړخيزه او پيچلې مصالحه

حمید عبیدی

27.12.2018

چند نکته در مورد گفته های ترامپ - د پردی کټ تر نیمو شپو وی

22.12.2018

سخن روز  

اشتباهات و خطاهای گذشتهٔ ابر قدرت ها  نباید تکرار شوند

21.12.2018

گفت و شنود با  حمید عبیدی

آیا طالبان به گفت‌وگوی صلح لبیک میگویند؟

 

ادامه ی مقالات ، تحلیل ها و تبصره ها....

دهمین سالروز وفات استاد محمد اعظم عبیدی

صفحهٔ‌ویژهٔ رویاهای من برای افغانستان 

صفحه ی ویژه ی انتخابات  2014

لینک های مهم صفحات آسمایی:

کتاب ها

مباحثات و صفحات ویژه ورود به آرشيف عمومی آسمایی

صفحه ویژه ی مدیر مسوول آسمایی

 صفحه فرهنگی آسمایی

مطالب برگزیده از انترنت

صفحه ویژهٔ مباحثات دینی

آرشیف صفحه ی فرهنگ تفکر 

خبرگزاری ها ،‌ نشرات رادیویی و تلویزیونی