۱۸ اگست ۲۰۱۹

سخن روز

صدمین سال استرداد استقلال

و وظایف مبرم ملی ما در مرحلهٔ‌کنونی

بیایید صدمین سالروز استقلال افغانستان را با بزرگداشت از مبارزان نامدار و گمنامی که زنده گی شان را وقف آزادی ،‌ استقلال و سربلندی افغانستان کردند، ‌تجلیل نماییم.

بیایید آن اطمینان به نفس و روحیهٔ‌ اتحاد ملی را که مردم افغانستان را قادر ساخت تا در سه نبرد تاریخی بر استعمار پیروز شوند،‌ برای غلبه بر دشواری ها و خطرات پیشرو، ‌دوباره احیا نماییم.  

بیایید تا در صدمین سال استرداد استقلال افغانستان،‌ در مورد گشایش راه برون رفت سالم از بحران جاری و رسیدن به فردای بهتر فکر کنیم – آرمان های سترگی که نهضت امانی برای آزادی،‌استقلال ،نوسازی و پیشرفت معاصر افغانستان و بهروزی جامعه افغانی مطرح کرد، قطب نمای این فردای بهتر است.

بیایید تا با تحلیل تمام حجم تجارب یک سدهٔ اخیر و گرفتن درس ها و عبرت های لازم از آن ،‌ با روشنگری و ایجاد گفتمان معاصر ، زمینه ها و توانایی های لازم فکری و فرهنگی را برای تحقق آرمان های سترگ غلبه بر عقلمانی قرون و رسیدن به پیشرفت،‌ ترقی و بهروزی جامعهٔ‌افغانی ایجاد نماییم.  

و بیایید تا برای حفظ دستاوردهای ۱۸ سال اخیر و حفظ زمینه ها و امکانات برای تعمیق، ‌استحکام و گسترش این دستاوردها در یک صف متحد از وطن و نظام جمهوری در برابر مخاطرات موجود دفاع کنیم.

۱۸ اگست ۲۰۱۹ 

عبدالغفور لیوال

خپلواکۍ او مونږ

د خپلواکۍ سلم ملي جشن یوازې د خوښیوڅرګندولو کوم جشن نه و/ نه دی، بلکې دا د ځانپېژندنې، راویښېدنې، هوښيارېدنې یوه چیغه هم وه/ ده... بشپړ متن...

16.08.2019

غرزی لایق

در حاشیه‌ی بزرگداشت از صد ساله‌گی استقلال افغانستان

استقلال افغانستان: آری! چرا؟

پس‌گیری استقلال کشور، به زودی صد ساله می‌شود. جستار استقلال افغانستان و برپایی جشن بزرگداشت از این مهم نیز طی دو دهه‌ی پسین در ردیف ده‌ها مقوله‌ی دیگرِ دانش جامعه‌شناسی، آماج یورش دیدمان‌گونه‌های لاهوتی قرارگرفته و با ریزشِ ادبیاتِ ولنگار و چرکین، به هدف زایش دودلی در مخیله‌ها و لکه‌دارسازی تأریخ افغان‌ها، راهی موج‌های رسانه‌های همه‌گانی می‌گردیده است. بی‌گمان، بحث استقلال هم‌چون زنجیره‌ی از گویه‌های علم‌های بشری تابو و توتم نه‌بوده، پرداختن به کالبدشگافی فن‌شناسانه‌ و حسابی این مقوله فهم ما از چهاردیواریی را به رسایی می‌رساند که مفهوم استقلال را در همان چنبره می‌گنجانند.

چرا وجدان همبودِ مکتب‌خوانده‌ها و نورسته‌های ما پیوسته با تولید و عرضه‌ی پندارهای ناروا و زشت پیرامون هویت میهنی و فهرست نشانه‌ها و برازنده‌گی‌های...ادامه...

پوهنیار بشیر مومن

سالگرد استرداد استقلال کشور بر همه ملت افغان  شاد باد!

18 اگست 2015

روز استقلال ، امیدهای سدهٔ‌ از دست رفته و مسایل حیاتی امروز

خليل الله زمر

جنگ استقلال ، اصلاحات و بحران در افغانستان

 در دوره شاه امان الله

26.09.2017

ف. هیرمند

"استقلال"  پیچیده گی ها و تحولاتش

به مناسبت ۹۵ مین سالروز استقلال افغانستان

کاندید اکادمیسین سیستانی ‏‎

وحدت ملى به خاطرحفظ استقلال کشور

‏ آرمان ستُرگ شاه امان ﷲ بود!‏

قلم شاه امان الله و «حافظه ی خالی تاریخی» ما

 

آیا تاریخ مصرف مفهوم استقلال ملی گذشته است؟

حمید عبیدی

 
امیدهای قرن از دست رفته و مسایل راه فردا

آسمایی

خپلواکۍ او  ملی یووالی

 

16.08.2019

از نشرات «ناب»

زنان و صدمین سال استقلال

نهضت دورهٔ ‌امانی با‌ دو آرمان به هم مرتبط و دو سربلندی سترگ استرداد استقلال و آغاز کوشش برای پیشرفت، نوسازی معاصر و بهروزی افغانستان و جامعهٔ ‌افغانی در تاریخ ثبت شده  است. نهضت زنان بخش جدایی ناپذیر این آغاز نو تاریخی بود.

در دورهٔ ‌امانی بود که زنان برای نخستین بار فرصت حضور در عرصه های گوناگون زنده گی اجتماعی را یافتند. نخستین نهاد مبارزه برای حقوق  زنان به نام انجمن نسوان در همین دوره تأسیس گردید؛  نخستین مکاتب برای دختران و زنان در همین دوره بنیاد نهاده شد؛ نخستین گروه دختران برای دریافت تحصیلات عصری در همین دوره به خارج فرستاده شدند؛ نخستین نشریهٔ‌ اختصاصی برای زنان در همین دوره پا به عرصهٔ‌ وجود نهاد؛ در نخستین قانون اساسی و سایر قوانین موادی مبتنی بر رعایت حقوق زنان درج گردید؛‌ در همین زمان  نخستین گام ها برای...ادامه...

پوهندوی شیما غفوری

استرداد استقلال افغانستان

یاداشتی در مورد موضعگیری بعضی افراد در فیسبوک!

می سکنازی

 

زنان افغان - تعليم  

و  فعاليتهاي اجتماعي در عصر اماني

 

محقق سیما رسولی


ارشاد النسوان اولین جریده زن
افغانستان

کاندیدای اکادمیسین سیستانی

 

چند خاطره از شاهدخت هندیه،

دختر شاه امان الله غازی

ورود به صفحه نشرات عادی آسمایی

ادامه ی مقالات ، تحلیل ها و تبصره ها....

دهمین سالروز وفات استاد محمد اعظم عبیدی

صفحهٔ‌ویژهٔ «رویاهای من برای افغانستان» 

صفحه ی ویژه ی انتخابات  2014

لینک های مهم صفحات آسمایی:

کتاب ها

مباحثات و صفحات ویژه ورود به آرشيف عمومی آسمایی

صفحه ویژه ی مدیر مسوول آسمایی

 صفحه فرهنگی آسمایی

مطالب برگزیده از انترنت

صفحه ویژهٔ مباحثات دینی

آرشیف صفحه ی فرهنگ تفکر 

خبرگزاری ها ،‌ نشرات رادیویی و تلویزیونی