14.02.2016

ماریا رهین

چند نکته برای تفکر در مورد

 فاجعهٔ ‌زجرکشی فرخنده

فرخنده نمادی مظلومیت انسانی ایسیت که در هر برهه یی از زمان در چنبرهٔ بیدردی انسانی گیر مانده و با تحجر بی دانشی و جهالت در هم کوبیده می شود. این مرگ زجربار ترین مرگ یک انسان در فراسوی باورش و برای پرداختن به کردار های زنده گیش است .

مرگ فرخنده در بحبوحهٔ زمانی اتفاق می افتد که زنان در افغانستان بال و پر داشتن را آهسته -آهسته تمرین می کنند تا دیگر در درون خانواده های خود احساس در قفس ماندن را نکنند ؛ یا لااقل در جامعه یی که مفهوم قفس بزرگتر را دارد  بال بزنند و در گسترهٔ بام انسانیت پرواز کنند و در باورهای اسطوره ساز مردانهٔ زمان که هیچ گاهی ملاطفتی بازن نداشته است، جابه جا شوند . این دریافت ها ساده و همینگونه واهی مقدورش نگشته اند ؛ زیرا برای...ادامه...

 

23.12.2015

منيژه باختري

بازشناسی نقش زنان افغانستان

در مبارزات آزادیخواهی زنان

تجربه ها در شمار زیادی از کشورها نشان می دهند که جنبش زنان از کرکتر های متفاوت فکری و سیاسی تشکیل شده است. به بیان دیگر زنان صرف نظر از موقعیت اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و نگره های فکری خویش در یک ائتلاف، جنبش های گسترده اجتماعی را به میان آورده اند و در راستای به دست آوردن حقوق برابر و برابری جنسیتی به نام یک گروه اجتماعی که منافع مشترک دارد، دغدغه های خویش را مطرح کرده و بی عدالتی ها را به چالش کشیده اند. زنان باید با درک این که دارای خواسته ها و منافع مشترکی اند که تنها با همبسته گی و درک شعوری از موقعیت فرودستانه شان در برابر سیاست ها و شیوه های فرادستانه جامعه پدرسالار به پیروزی و تحقق می رسند، جنبش زنان را سامان دهند. در این شکی نیست که زنان...ادامه...

مالته را با سیب مقایسه نکنید رویاهای بانوی اول برای افغانستان

چند مقاله و مطلب از فعالان سرشناس زن در  جهان عرب :

*
سحر خلیفه نویسندهٔ فلسطینی و فعال حقوق زنان

- زنان عرب اسیر پندار دیگران

- پشت این برقع کیست؟ فراخوانی خطاب به غرب

*

جمانة حداد- شاعر لبنانی و  بنیادگذار نخستین مجلهٔ عربی زنان

- چگونه شهرزاد را كشتم؛عرب خود را از نو می سازد

14.10.2015

زرغونه عبیدی

نادیه قانع زن پیشتاز افغان در غرب

هنگامیکه خانم  قانع بنابر دعوت های رسمی در جمع شخصیت های دولتی، سیاسی و مدنی در آلمان حاضر  و در جمع سخنرانی مینماید، در قدم اول چهرۀ توانای زن افغان را معرفی مینماید. او سیمای افغان زنی را معرفی میکند   که هنگام رسیدن به این سرزمین همه دستآوردهای قبلی زنده گی کاری خود را پشت سر گذاشت و بدون آشنایی قبلی با زبان آلمانی، از صفر و سر از نو  آغاز کرد.

سرنوشت و تجربهٔ نادیه قانع که  به حیث پناهجو در سال ۱۹۸۰ با دست خالی به میدان هوایی فرانکفورت رسید و امروز یک متشبث موفق و شخصیت سرشناس اجتماعی میباشد و به خاطر خدمات و دستاوردهایش به دریافت عالیترین نشان جمهوری اتحادی آلمان مفتخر شده  ، در سالیان اخیر پیوسته مورد توجه قرار گرفته است.

امروز  (14.10.2015 )‌ در  چهاردهمین همایش سالیانه زنان متشبث ایالت هیسن آلمان (14Hessischer Unternehmarinnen Tag) آلمان نیز  نادیه قانع  یکی از سخنران بود. فشردهٔ‌ متن سخنرانی وی همراه با متن کامل آن به زبان آلمانی  جهت استفاده علاقه مندان به خدمت تقدیم میگردد...ادامه...

نوشتارهای بیشتر در مورد حقوق زنان  

ورود به صفحات اختصاصی ۸ مارچ:

ویژه نامه ی آسمایی به مناسبت 8 مارچ (2014)

ویژه نامه ی آسمایی به مناسبت 8 مارچ (2013)

صفحه ی ویژه ی 8 مارچ (2012)

صفحهء ویژهء 8 مارچ - سال 2009

صفحهء ویژهء 8 مارچ - سال 2008

صفحهء ویژهء 8 مارچ - سال 2007

ورود به ویژه نامه ها و صفحات آرشیف آسمایی

 

23.02.2016

«اتحادیۀ زن» و اهداف آن برای زنان و سایر مهاجرین افغان

دعوت برای اشتراک و همراهی در محفل هشتم مارچ و نوروز در فرانکفورت

اطلاعات راجع بهZAN e.V   در آلمان  و خدمات آن برای زنان و مهاجرین افغان

 دعوتنامه برای اشتراک و همراهی همایش روز زن

دعوتنامه برای اشتراک و همراهی محفل نوروز

معرفی هنرمندانی که در این محافل  کنسرت اجرا میکنند

17.02.2016

نورجهان اکبر

فراخوان دختران رابعه

به کمپاین هفتۀ بین المللیِ مبارزه با آزار و اذیت در افغانستان بپیوندید!

افغانستان کې د لارو کوڅو ځورونې پر ضد د نړیوال کمپاین اوونۍ سره یوځای شئ!

01.2016

زرغونه عبیدی

سال 2015 و سرنوشت زنان افغانستان

سال ۲۰۱۵ برای افغانستان سال آزمون های دشوار و خونین بود. دشمنان افغانستان امیدوار بودند تا با خروج ۱۳۵ هزار نیروهای رزمی امریکایی و ناتو که با پیشرفته ترین تسلیحات و تکنالوژی مجهز و از پشتیبانی قوی نیروهای هوایی برخوردار بودند ، خواهند توانست دوباره بر افغانستان تسلط یابند .  دشمنان در سال  ۲۰۱۵ از حملات خونین انتحاری گرفته تا گروگانگیری ، ناامن ساختن شاهراه ها ،‌ توسعهٔ‌ جغرافیای جنگ و به راه انداختن توطیه ها ،‌ از هیچ وسیله و شیوه یی بر از پا در آوردن نظام حاکم در افغانستان امتناع نورزیدند. و اما نیروهای مسلح افغانستان به رغم نداشتن پشتیبانی هوایی ، با قهرمانی توانستند در ۲۲ ولایت حملات دشمنان را دفع کنند.

خروج نیروهای امریکا و ناتو ،  کاهش کومک و توجه جامعهٔ ‌بین المللی به افغانستان و تشدید جنگ و ناامنی،‌ پیامدهای ناگوار اقتصادی، اجتماعی و روانی نیز داشت.

در سال گذشته میزان خشونت علیه زنان- قتل  از جمله به اصطلاح قتل های ناموسی ، سنگسار و  اعمال مجازات های خودسرانه علیه زنان - افزایش یافت. جنایت  زجر کشی فرخنده ، فاجعهٔ یی بود که  وجدان بسیاری ها را تکان داد و اما متاسفانه به رغم وعده های عالیترین مقامات دولتی هنوز دوسیهٔ‌ این جنایت سنگین و تکان دهنده و تراژیدی انسانی و اخلاقی  به پایانی که باید میرسید نه رسیده است.

واکنش برخی «علمای دینی» در برابر جنایت زجر کشی فرخنده نیز تکان دهنده بود. در حالی که...ادامه...

 

گزارش نتایج کار و پیشنهادات برای کار آینده

 

سند معرفی و جریان مباحثات روی پرسش اول و دوم

 

شماره اول ناب

شماره دوم ناب

شماره سوم ناب

همه اسناد میز مدور کانون هماهنگی زنان افغانستان - سال ۲۰۱۵