05.2014 .15

انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم رفت

احمد یوسف نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات ، در یک نشست خبری گفت که در دور نخست، هیچ یک از نامزدان نتوانست ٥٠ % +١ رأی را بگیرد و پيروزى را از آن خود کند.

به اساس معلومات وى، درانتخابات ١٦ حمل درمجموع ٧٠١٨٨٤٩ راى به صندوقها ريخته شده است که از جمله بعد از بررسى هاى کميسيون هاى انتخاباتى، ٦٦٠٤٥٤٦راى شامل سيستم گرديده و متباقى باطل پنداشته شده است.
نورستانی گفت که ازجمله داکترعبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی نسبت به شش نامزد دیگر، رأی بیشتر اخذ نموده اند و آنها در دور دوم انتخابات که به تاریخ ٢٤ جوزا برگزار خواهد شد، با هم رقابت می کنند.

نتایج ، در انتخابات رياست جمهورى ١٦ حمل:

 عبدالله ۲ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۱۴۱ رای، ۴۵ درصد
۲- اشرف غنی احمدزی ۲ میلیون و ۸۴ هزار و ۵۴۷ رای، ۳۱.۶ درصد
۳- زلمی رسول ۷۵۰ هزار و ۹۹۷ رای، ۱۱.۴ درصد
۴- عبدرب الرسول سیاف ۴۶۵ هزار و ۲۰۷ رای، ۷.۳ درصد
۵- قطب الدین هلال ۱۸۱ هزار و۸۲۷ رای، ۲.۷ درصد
۶- محمد شفیق گل آغا شیرزی ۱۰۳ هزار و ۶۳۶ رای، ۱.۶ درصد
۷- داوود سلطان زوی ۳۰ هزار و۶۷۵ رای، ۰.۵ درصد
۸- هدایت امین ارسلا ۱۵ هزار و۵۰۶ رای، ۰.۲ درصد

*

- اشرف غنی نتایج انتخابات را پذیرفت و اما افزود:  در روند انتخابات مشکلات اساسی و جدی بود و ما به این دلیل که همیشه قانون را قبول کردیم مشکلات را به کمیسیون‌های برگزارکننده انتخابات واگذار کردیم. او گفت که حداقل هشت صد هزار رای به اساس مقررات باید باطل اعلام می شد که فقط صد هزار رای باطل شد.

اشرف غنی از کمیسیون‎‌های انتخاباتی خواست با استقلال و حساب‌دهی عمل کنند و از مقامات حکومتی نیز خواست بی‌طرف بمانند . او گفت: زبان تهديد و خشونت قابل تحمل نیست. زبان تهديد منافی با فرهنګ مردم سالاری است. هر کسی که تهديد می کند، ضعف خودرا نشان میدهد. لهجه ی تهديد در مقابل کمیسیون ها منافی قانون است. شما اپوزيسيون نیستید، شما بزرګترین بخش تیم حاکم را تشکیل میدهید.

- آقای عبدالله عبدالله، نتایج دور اول انتخابات را پذیرفت. عبدالله عبدالله به مردم افغانستان گفت که کار ما هنوز به پایان نرسیده و باید تا پایان این راه را با هم برویم. او گفت باور دارد که حضور مردم در دور دوم انتخابات میلیونی خواهد بود. او از کار کمیسیون‌های انتخاباتی نیز انتقاد کرد و گفت روند برگزاری انتخابات نواقصی داشته و این کمیسیون‌ها برای دور دوم باید به مردم اطمینان بدهند که رای شان به صورت عادلانه محاسبه می‌شود.

عبدالله عبدالله گفت: " با توجه به پیوستن تیم‌های دیگر با یک محاسبه سرسری می‌شود فهمید که پیروزی تیم اول مسلم شده است."

- یان کوبیش، نماینده خاص ملل متحد گفت: "افغان‌ها به حق می‌توانند به انتخابات شان افتخار کنند. در روز انتخابات، زنان و مردان افغان آرزوی خود را برای زیستن در صلح، عدالت، کرامت انسانی و سعادت ابراز کردند. در این روز، انتخاب دموکراتیک بر خشونت و جبر غلبه کرد... من تمام نامزدان را برای کارزار های سخت ولی در عین حال، مثبت انتخاباتی شان تقدیر می‌کنم. با توجه به اینکه در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری، هیچ کس از سوی کمیسیون مستقل انتخابات برندۀ قطعی اعلام نشده است، از کاندیدان می‌خواهم که به نتایج اعلام شده احترام قایل شوند."

- جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل در بیانه‌ای که در وبسایت سفارت امریکا منتشر شده اعلام نتایج نهایی را مرحله مهمی از روند دموکراسی در افغانستان خوانده و به عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دو نامزد پیشتاز و سایر نامزدان انتخابات شانزدهم حمل برای این که "خود را در خدمت مردم گذاشتند" تبریک گفته است.

---

اسناد مهم در مورد انتخابات سال ۱۹۹۳

صفحه ی ویژه ی انتخابات  2014