رسیدن به آسمایی:01.2008 .23؛ تاریخ نشر در آسمایی :01.2008 .23

ابراز انزجار گزارشگران بدون مرز

از صدور حکم اعدام پرويز کامبخش

 

٢ دلو ١٣٨٦ در ساعت 16 عصر شعبه امنيت عامه محکمهء ابتدایی ولايت بلخ، روزنامه نگار زندانی پرويز کامبخش را به اتهام "اهانت به دين اسلام" به حکم اعدام محکوم کرد. محاکمهء اين روزنامه نگار به شکل غيرعلنی و بدون حضور وکيل مدافع برگزار شد. يعقوب ابراهيمی برادر اين روزنامه نگار که خود نيز روزنامه نگار است به گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که"  خانواده فردا روز ٣ دلو به اين رای اعتراض و خواهان تجديد نظر خواهد شد". وی همچنان گفت که در بعد از برگزاری  محاکمهء برادرش پرويز کامبخش را ملاقات کرده است، وی نيز مثل همه خانواده "شديدا نگران" است.

گزارشگران بدون مرز در اين باره اعلام ميکند که " ما از اين تصميم گيری عجولانه که اعتنايی به حقوق و آزادی بيان تضمين شده در قانون اساسی کشور نمی کند شوک زده شده ایم. پرويز کامبخش هيج جنايتی  انجام نداده است. ما خواهان دخالت و اقدام فوری رییس جمهور حامد کرزی در اين باره هستيم تا کار غير قابل جبران انجام نشود."

يک روز پيشحفيظ اله خالقيار معاون څارنوال  ولايت بلخ، در نشست خود با خبرنگاران اعلام کرده بود که "خبرنگار دستگير شده به جرم خود اعتراف کرده است و بايد تنبيه شود" وی همچنين به تهديد روزنامه نگاران پرداخت و اعلام کرد: " من هر روزنامه نگاری را که از اين پس در راستای حمايت از وی تلاش کند دستگير خواهم کرد".

صدور اين حکم در شرايطی است که امروز معلوم شده است اين روزنامه نگار نويسنده مقاله "آيات زن ستيز در قران" نيست، اين مقاله بر روی سايت های فارسی زبان از سالها پيش وجود داشته است. رحيم الله سمندر، رييس انجمن مستقل خبرنگاران افغانستان، اعلام کرده است که دستگيری پرويز کامبخش در ارتباط با در اختيار داشتن مقالاتی انتقادی از مقامات محلی است که برادرش روزنامه نگار افغانی يعقوب ابراهيمی نوشته است.